Bir Dilek Tut Derneği

Bir Dilek Tut Derneği, İstanbul’da yerleşik bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur.

Meryem Mizrahi ve arkadaşları tarafından 2000 yılında kurulan dernek, Amerika’da aynı adı taşıyan bir vakfın yayınladığı bir filmden esinlenerek hayata geçirilmiştir. Ana sponsorluğunu Akbank’ın üstlendiği dernek, “Bir hayali gerçekleştirebilirsiniz” ve “Yaşama gün değil ama güne yaşam verebilirsiniz” sloganlarını kullanmaktadır.

Kökeni

ABD’de 1980 yılında ölmek üzere olan lösemi hastası 7 yaşındaki bir çocuğun en büyük dileği polis olmaktı. Bu dilekten esinlenerek, bunu çıkış noktası yapan annesi, arkadaşları polis teşkilatı, çocuğun isteğini yerine getirebilmek için çaba gösterdiler. Çocuğun bedenine uygun polis üniforması, kask, ve küçük bir polis motorsikleti sağlanarak, hazırlanan özel bir sınavın ardından, çocuğa polis rozeti takılarak, ölmeden önce son dileğinin gerçekleştiğini görmesi sağlandı. Bu olayın hemen ardından iki gün sonra çocuğun yaşamını yitirmesi üzerine, ülkede ilk kez bir sivile resmi cenaze töreni düzenlendi. Olayda aktif rol oynayan iki polisin girişimiyle de “Bir Dilek Tut Vakfı” kuruldu. Vakıf, 30 ülkede şubeleriyle etkinlik göstermektedir.

Amacı

Derneğin amaçları; Türkiye’nin dört bir yerinde yaşayan ve hayati tehlike taşıyan bir hastalığı olan 3 ve 18 yaş arası çocukların “dileklerini” gerçekleştirmek,

şeklinde özetlenmektedir.

Çocukların dileklerinden örnekler

Etkinlikleri

Bir Dilek Tut Derneği, amacı doğrultusunda çocukların isteklerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Kermesler, bağış kampanyaları, sponsor bulma, yardım geceleri vb. etkinliklerle amacına yönelik çalışmalar yapan derneğin, Hemen Paylaş adlı bir projesi bulunmakta, bu proje çerçevesinde üniversite ve liselerle ortak çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca internet sitesinde “Gönüllü olmak istiyorum” ve “Bağış yapmak istiyorum” bağlantılarıyla derneğe katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Sponsorları

Yazar : admin | Tarih : 22/08/2008
Katagori: Kuruluşlar

Yorum Ekle

Yorum yazabilmek için oturum açmalısın.

Son Yazılar